Studenten, waar zijn jullie?

Gepubliceerd op: 17/04/2026

Op 6 februari dit jaar bracht het CBS naar buiten dat steeds meer studenten hun gehele studie niet op kamers gaan, en studenten die wél uit huis gaan doen dit steeds later.1 Maar waarom zijn al die studenten zo huiverig om het ouderlijk huis te verlaten? 

De eerste en belangrijkste reden die het CBS noemt, en wat mij erg realistisch lijkt, is dat deze trend zich inzette bij de invoering van het leenstelsel. Het was vanaf 2015 nou eenmaal duurder om op kamers te gaan, omdat de basisbeurs niet langer bestond. Nu is de basisbeurs in 2023 heringevoerd, maar in dit jaar is nog geen duidelijk ommekeer zichtbaar. Recentere cijfers zijn helaas nog niet beschikbaar, maar iedereen die een beetje in het studentenleven zit weet dat het niet meer zo populair is als een aantal jaar geleden.  

Kijk bijvoorbeeld naar de recente fusies bij onze broedervereniging Asset. Waar er eerst zeven departementen waren, zijn dit er nu nog maar vier. En nog steeds weet niet elk departement zijn bestuur volledig te vullen, terwijl de inschrijfcijfers bij de universiteit niet zo zwaar zijn teruggelopen.  

Daarnaast wordt de woningnood ook regelmatig als argument aangehaald. Dit lijkt echter in Tilburg best mee te vallen. Hoewel het natuurlijk slechts anekdotisch bewijs is, hoor ik in mijn omgeving de afgelopen jaren vaker studentenhuizen die moeite hebben met het vinden van huisgenoten, dan studenten die moeite hebben een studentenhuis te vinden. Zie bijvoorbeeld ook het huis waar een aantal van onze actieve leden nog niet in staat is geweest een nieuwe huisgenoot te vinden.2 

Goed, de basisbeurs is heringevoerd en in Tilburg lijkt het zo lastig niet om aan een kamer te komen. Maar waar zit het dan in dat studenten nog steeds niet op kamers gaan, en minder actief zijn dan vroeger?  

Ik zie hierin twee mogelijke verklaringen. Ofwel de basisbeurs is niet afdoende om studenten te motiveren een stukje zelfstandigheid aan te leren, ofwel te veel studenten anno 2026 zijn gemakzuchtig geworden.  

Laten we beginnen met de verklaring die de student in een wat gunstiger daglicht plaatst; het leven is te duur geworden. De consumentenprijsindex is in oktober 2024 ruim 132, waarbij 2015 als basisjaar van 100 geldt.3 Daar staat tegenover dat de basisbeurs momenteel €324,524 bedraagt voor een uitwonende student, terwijl deze voorafgaand aan de afschaffing in 2015 €286,15 bedroeg.5 Dat betekent dat, terwijl de prijzen gemiddeld ruim 30% zijn gestegen, de basisbeurs in dezelfde periode met 13,4% is toegenomen.  

Studeren is dus daadwerkelijk flink duurder geworden in de afgelopen tien jaar. En dan wordt het toch aantrekkelijker om in hotel mama te blijven wonen om elke dag de trein op en neer te pakken naar de universiteit.  

Toch ben ik van mening dat er meer speelt dan enkel de verhoging van de lasten wanneer de beslissing moet worden gemaakt om op kamers te gaan. Ik heb het idee dat veel studenten het allemaal wel prima vinden, en vooral niet te veel moeite willen doen. Dit geldt niet alleen voor de beslissing om al dan niet op kamers te gaan, maar ook voor de keuze om wat actiever betrokken te raken bij het studentenleven. Ik kan mij maar moeilijk voorstellen dat lid worden van en betrokken raken bij onze T.F.V. nu veel meer geld kost dan 10 jaar geleden.  

En toch: kijk maar eens naar de opkomst bij evenementen. Uiteraard speelt de huidige arbeidsmarkt een grote rol in het maar moeizaam vullen van formele evenementen, maar toch is een vergelijkbare trend zichtbaar bij informele activiteiten. Ik kan mij nog een tijd herinneren dat elke borrel bij Patries in de Main werd gehouden, een zaal die pas werd ingezet als er tachtig man of meer aanwezig waren.  

Dus bij deze wil ik graag een oproep doen aan alle studenten. Kom eens uit je comfortzone, ga gezellig mee naar die ene activiteit waar je zo over aan het twijfelen bent. Wie weet bevalt het wel zo goed dat je binnen de kortste keren besluit op kamers te gaan. Voor je het weet heb je een bestuursjaar achter de rug en kun je je met geen mogelijkheid meer voorstellen dat je nog bij je ouders wilt wonen, want die vrijheid die je nu hebt is toch zo heerlijk. 

Oké, misschien sla ik dan een tikkeltje door. Echt niet iedereen zal het studentenleven zodanig leuk vinden, en je moet ook vooral doen waar je blij van wordt. Maar af en toe een stapje buiten je comfortzone zetten kan verrassend veel opleveren en je studententijd aanzienlijk verrijken. Dus kom vooral een keer kijken, bijvoorbeeld bij de Ledenborrel: ontdek de commissies over twee weken. 

1 https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2026/06/steeds-meer-studenten-wonen-hun-hele-studie-thuis 
2 Voor vragen hierover verwijs ik u door naar Jaiwant, Milan of Tuur.
3 https://www.cbs.nl/nl-nl/cijfers/detail/83131NED
4 https://www.duo.nl/particulier/studiefinanciering/bedragen.jsp 
https://www.nu.nl/dvn/4175463/wat-is-er-veranderd-sinds-de-invoering-van-het-studievoorschot.html